Читацький клуб



Про чарівну   новорічну  казку

 Давайте поговоримо про чарівну новорічну казку . Казкова країна повна небезпек. Царство чарівної казки безмежне. Чого в нім тільки немає: Баба Яга, Чахлик, Лісовик, а також Дід Мороз, Снігуронька, Чарівниця-зима! Чарівні казки  допомагають відновити душевну рівновагу. І тільки любов до казок може зберегти в нас або повернути нам дитинство, тобто повернути нам дитячий погляд на світ.

Наш депутат- Ос
ика Дмитро Сергійович подарував довгоочікувану новорічну ялинку читацькому клубу бібліотеки №7 міста Нікополя . Більше місяця працювали юні актори клубу « Джерельце» над новорічним сценарієм. Назвали його «Дід Мороз зустрічається з казковими героями». Озвучили його кращими новорічними піснями. Підготували декорації, реквізит. Довго працювали над костюмами.
За сценарієм Баба Яга і Лісовик повинні б зіпсувати новорічне свято, але у них нічого не вийшло, оскільки добро завжди перемагає. Ось і в цій казці Буратино допоміг Червоній Шапочці, а Сніговичок рятує Снігуроньку. Діти в залі захоплено кричали, дружно аплодували і весело сміялися над безглуздими вчинками Баби Яги і Лісовика.

 Здається вони повірили в казку. Вже не вперше читацький клуб « Джерельце» ставить на сцені пригодницьку казку. У плані масової роботи з юними читачами ми поставили  завдання відродити жанр чарівної, пригодницької казки. Щоб не жахайлики були найпопулярнішими серед наших юних користувачів, не детективчики, а стара, добра казка. Таку казку люблять не тільки молодші школярі . 

До нас в гляда
цький зал  приходять не лише малюки, але і старшокласники, і дорослі. І радіють як діти від того, що відбувається на сцені. Сценка за сценкою, оригінальні музичні переходи.
Спочатку  Шапокляк ( Яна Гуртовенко), яка не вірить в Діда Мороза, потім з'являється П
іхтошка (Кураков Богдан) зі своєю гармошкою і вони разом ідуть шукати Діда Мороза. 





Різних героїв казок запрошують Сніговички (Леонова Поліна  і Сальник Альоша) : вони знайшли старий мисливський бінокль і у бінокль побачили  Діда Мороза (Ярошенко Ярослава), який поспішав на свято. 





Прийшов Дід Мороз з ним Снігуронька, запалили вогні на ялинці.
 

Які ніжні Сніжиночки! Разом з Снігуронькою (Ларионовою Танею) і Чарівницею-зимою (Микитенко Катею) вони кружляли навколо ялинки під дивовижні звуки вальсу .

  Хлопчик Новий Рік (Доруда Миш
ко) бажає усім миру і щастя! Свято завершується,
але із зали ніхто не
хоче йти, усі просять продовження казки. Із словами вдячності на сцену підіймаються вчителі початкових класів, які привели своїх учнів . Спасибі вам юні актори за новорічну казку, за радість, яку ви подарували дітям нашого мікрорайону!

 





Музика збирає друзів

Розпочався клубний захід 28 жовтня бесідою про дружбу:                   «Сьогодні ми будемо говорити про дружбу і взаємодопомогу. Як важливо бути добрими, уважними один до одного, бути готовими прийти один одному на допомогу. Дружба народжує пісні. Пісні мають автора і називаються авторськими». 

 У бесіді бібліотекар показала учасникам заходу можливість і необхідність правильно вибирати друзів, про вміння дружити і цінувати дружбу, виховувала дружні стосунки між дітьми і підлітками , розвивала здатність до аналізу літературного та музичного матеріалу, до розвитку творчих здібностей.    У заході приймали участь учні різних вікових груп. Але здебільшого він розрахований на підлітків. Підлітковий вік - нелегкий етап розвитку творчих здібностей. Література і музика в своїй єдності виступають як засіб позитивного впливу на особистість підлітка. Дитина, слово і музика як суб'єкт і об'єкти в літературній діяльності знаходяться в постійному контакті. Така форма роботи як музичний калейдоскоп цікава тим, що, комбінуючи, можна вплітати різноманітність методів і прийомів роботи: знайомство з «бардівською» піснею, з авторами і виконавцями її, з історіями створення цих пісень та їх змістом, відеоперегляди, прослуховування, виразне читання текстів пісень, та ін .
Матеріал оригінальний і підібраний з урахуванням вікових особливостей учнів середньої школи. Участь різновікових груп в одному заході є хорошим досвідом клубної роботи і на цьому заході приймали участь учні різних вікових груп. Тут середні школярі  вчаться у старших, а старші допомагають розуміти складні тексти тим, хто молодший. Зміст пісенного матеріалу відповідає уявленням підліткового віку дітей і спрямований на розвиток у них музичного слуху. Під час заходу використали ігровий метод, що сприяв зацікавленій, невимушеній атмосфері на клубному занятті.
Молодша група учасників клубних заходів любить грати. Для них підібрані музичні ігри: «Музична мішень», «Виступ по телевізору». Музичні ігри стимулюють дітей до розвитку творчої уяви. Бібліотекар розповідає, як створюють авторську пісню, як можна її інсценувати. Заняття дозволяє дітям проявити комунікативні навички в процесі колективного співу. На заході використано наочно-ілюстративний матеріал: романтик з рюкзаком і гітарою блукає по світу. Його світ - гори, ліс, нехожені стежки. Прослухали виконання російських пісень Олега Митяєва: « Изгиб гитары желтой» ,«Давай с тобой поговорим», пісень Юрія Візбора: «За туманом» ,«Наполним музыкой сердца», записи пісень Бориса Гребенщикова : «Есть город золотой» та  Краснопольського: «Когда уезжают друзья», «До свидания, мальчики», пісні Булата Окуджави: «Виноградная косточка», «Давайте восклицать»,«Десятый десантный батальон». Прозвучали пісні Висоцького: «Он не вернулся из боя», «Если друг оказался вдруг...» І отримали запланований результат: в підсумковій бесіді діти заговорили про те, що у них з’явилось бажання створювати нескладні мелодії на свої вірші. 
Дружит с солнцем ветерок,
А роса с травою.
Дружит с бабочкой цветок
Дружим мы с тобою.
Всё с друзьями пополам 
Поделить мы рады.
Только ссориться друзьям
Никогда не надо!

  1 вересня-День знань                                                                                            День знань - це свято для всіх учнів, батьків, вчителів. В Україні та деяких інших країнах це свято збігається з початком навчального року. Вчора, 1 вересня, ми бачили велику кількість ошатно одягнених школярів, крокуючих з букетами квітів в школу. У школах нашого мікрорайону були проведені урочисті лінійки, присвячені початку навчального року, а також перші уроки- уроки миру, що стали вже традиційними. Для першокласників пролунав  перший шкільний дзвінок. У першокласників починається зовсім нове життя. Цей день для них дуже хвилюючий.

   А вже 2 вересня в читацькому клубі «Джерельце» друзі ділились першими шкільними новинами. 


 Вони виразно читали вірші про школу, переглядали заздалегідь підготовлені виставки книг: " Зі святом 1 вересня!" та "Запрошуємо до знань". Наостанок переглянули цікавий фільм про шкільне життя.  
Ознайомлення з книгою з подальшою  театралізацією.


У клубі «Джерельце» протягом цього року ми залучаємо  дітей до творчої діяльності шляхом ознайомлення з книгою з подальшою  театралізацією . Вихователі часто запитують нас: як ми готуємось до заходу?  Головне- нічого не навязувати дітям. Все організовувати за вибором. Дітям пропонується драматизувати фраг­мент  твору за їхнім вибором, у ході якого вони вправляються в самостійному пошуку й використанні засобів театралізації. Це ніби гра в доросле життя: підготовка до заходу, або репетиція, відбувається під керівництвом режисера-бібліотекаря, який організовує взаємодію відібраних шляхом пробних читань юних акторів, організовує роботу юних оформителів сцени, роботу юного звукооператора, роботу юного художника по костюмах. 

Процес репетицій має свою структуру: Спочатку робота режисера-бібліотекаря з юними акторами за столом (це пошук просторового рішення); потім розбір сценарію (період, коли уточнюються стосунки між персонажами, формуються окремі сценки); потім організація всієї творчої і технічної діяльності (музики, хореографії, костюмів, гриму) і наостанок  сценічний етап тобто створення вистави (етап, який включає підготовку певних сценок спектаклю і формування їх в єдине художнє ціле). 

 

Протягом всього періоду підготовки   намагаємось формувати у дітей мовленнєву компетентність (тобто ознайомлюємо з базовими знаннями сценічної мови: дикцією, чіткістю вимови звуків,артикуляцією мовного апарату).


 З цією метою ознайомлюємо з вправами для губ, язика, скоромовками. Розповідаємо про найбільш поширені вади сценічної мови, про те , як їх виправляти. Вчимо рухатись на сцені,приймати  правильну поставу тіла. 

Виконуємо вправи на сценічну свободу руху, для розвитку акторської уваги, розвитку акторської уяви. Діти за бажанням відбирають тексти,  напрацьовують  особистий репертуар. В цій роботі нам дуже допомагають книги,  Інтернет та досвід наших читачів, ветеранів сцени.

«Про здоров’я дбаємо – дужими зростаємо»
Чи правда, що без здоров’я нема щастя?-відповідали на це запитання сьогодні у клубі «Джерельце» під час години  здоров'я: «Про здоров’я дбаємо – дужими зростаємо». 

       
«Доброго здоров'я, діти –привіталась бібліотекар. Найцінніший скарб планети -це людина, а найцінніший скарб людини - це здоров'я. А що треба робити, щоб бути і почувати себе щасливим і радісним, тобто, як же берегти своє здоров'я?» До заходу бібліотекарі підібрали літературу з питань здорового способу життя, розповідали дітям  про те, що від здоров'я дітей залежить благополуччя і добробут всієї України, її майбутнє. Надавали їм корисні поради щодо збереження і зміцнення здоров'я.

Особливо цікава дискусія виникла під час обговорення віршиків про Оленку та Василька:


Думав Вася, Танін брат,
Щоб здоровим стати,
Треба їсти — все підряд
І побільше спати.
Так Василько і робив,
Враз, як прокидався,
Щось жував він, їв і їв,
Просто — запихався.
Став гладкий — не підбіжить!
Та і йти не може...
Як такому в світі жить,
Хто тут допоможе?
Думала Оленка так: щоб здоров’я мати,

Треба їсти їй буряк, пити чай із м’яти,
Їсти супчики й борщі, вареники з сиром,

І котлетки, й вергунці, але знати міру.

Прокидатись на зорі, зарядку робити,

Помагати у дворі, з дітьми в мирі жити.

Ще трудитися щодень, волю гартувати,

І завжди співать пісень, словом, не тужити!

Чемні говорить слова та людей вітати,

Добрії робить діла, менших захищати.

Ці віршики читали виразно.


А останній вірш , що був колективно складений, завчили напамять:




«Головне — здоровим бути —

Це потрібно всім збагнути.


Щоб мати здоров'я, слід правильно їсти,

Вживати поживне і тільки корисне.

Не їсти надміру, не шкодити тілу

І пам'ятати про вітаміни.»

«Весна наповнена чудес Христос Воскрес!»

15 квітня успішно була проведена у клубі  «Джерельце» година народознавства «Свята Паска йде до хати, будемо Великдень святкувати». До Великодніх свят бібліотекарі філії №7 підготували для читачів викладку під назвою «Писанкові очі Всесвіту»,  

де було багато інформації про Великдень. 




Бібліотекар Русаненко О.О. для маленьких читачів підготувала і провела майстер-клас «Тисячоліття на писанці». Протягом заходу учасники розфарбовували та прикрашали писанки, вчились оздобленню в техніці декупаж. Потім прикрасили писанкове дерево.

Зустріч з героями улюблених казок

У клубі «Джерельце» влаштували  казкове свято з молодшими читачами: зустріч з героями улюблених казок. До заходу бібліотекарі приготували оригінальну виставку "Запрошуємо у казку!"

На святі дітей вітала Королева Книг і безліч казкових героїв. Королева книг запропонувала їм казкову вікторину. Читання уривків з казок, конкурси та загадки про казкових героїв надали відвідувачам заходу бадьорості, гарного настрою. Герої казок, в образах яких були самі діти, знайомили з новинками казок та запрошували їх прочитати. Усім дуже сподобались ілюстрації до казок дитячого письменника-ювіляра Корнія Чуковського . 

У результаті зробили висновок: казка вчить добру, з казкою жити веселіше та цікавіше. Вона іде по світу та навчає, як треба по правді жити. Казки вчать говорити правду. Казки про чесних героїв , яких нагороджують за правдиві вчинки, більш ефективні у вихованні , ніж ті , де наказують за брехню. Бібліотекарі використали результати одного відомого психологічного дослідження : обговорили з дітьми  історію Пінноккіо та казку Л. М. Толстого  про хлопчика, який дурив і кричав « Вовки!» . Порівнявши результати, теж прийшли до висновку, що перша книжка мала кращий ефект. Закінчили зустріч пропозиціями до майбутнього сценарію « Парад казкових героїв». Врахували всі побажання дітей, що прийматимуть участь у майбутньому заході.
Гуляючи містом, під час весняних канікул, завітай до бібліотеки та обери собі цікаву книгу! Книга чекає зустрічі з тобою, юний друже!




   Міжнародний день прав жінок і миру

Цього дня актив бібліотеки вітає наших бабусь,мам, сестер, подруг - усіх жінок, яких ми любимо, зі святом весни. Для дітей - це свято Мами. У деяких країнах цей день відмічається подібно до святкування західноєвропейських свят: Дня  матері та Дня Святого Валентина.Слов'яни дуже поважали жінок. Наші предки словяни святкували  «жіночий» тиждень, який завершувався святом «брикси». Цього дня жінкам було можна «брикатися», тобто висувати найнеймовірніші забаганки, проводилися ігри. 8 березня — свято весни, воскресіння і появи нового життя. Воно слугувало початком відліку нового року, важливою віхою у сільськогосподарському календарі . В цей день у багатьох народів світу  важлива роль відводилась жіноцтву, підкреслювалась суспільна роль жіноцтва як дружин, матерів, подруг, коханих. У День самої прекрасної половини населення, ми вітаємо всіх наших жінок! Здоров’я Вам, миру і щастя! Зі святом 8-е березня, подарунків та гарного настрою!

Літературні читання «Секрети  краси жіночих образів в літературі »


До Міжнародного жіночого дня у клубі «Джерельце» провели літературні читання. Читали підготовлені уривки з найкращих творів Наталі Забіли, Пантелеймона Куліша,Тараса Шевченка, Дмитра Павличка, Валентина Распутіна, Андрія Малишка, Василя Симоненка. 
Відбирали твори, в яких красиво відображено образ дівчинки, дівчини, жінки.  Читали уривки з творів спочатку про маленьку пустуню-дівчинку, потім про дівочу красу, а вже потім про подвиг матері. Спочатку  всі побачили  образ маленької дівчинки у творах Наталі Забіли. Потім - ідеальний образ української красуні зображеної  в оповіданні Пантелеймона Куліша «Орися».  Ніжний образ красуні Орисі - це уособлення ніжної і цнотливої української дівчи­ни, берегині домашнього тепла. Настя прочитала уривок з «Наталки-Полтавки» і змалювала характер Наталки : доброта, лагідність, розум, жартівливість, покірність, працьовитість -  типові риси селянської дівчини часів Котляревського . Та  від попередніх зображених образів її відрізняє сила волі і рішучість. Наталка не хоче коритися долі, а будь-що намагається стати щасливою. Вона сама характеризує себе у пісні: «Дівка проста, не красива, з добрим серцем, не спесива.»
 «Краса врятує світ». Ці слова класика світової літератури Федора Достоєвського відомі кожній людині, спонукають споглядати красу навколо, створювати красу, жити красиво, оточувати себе красивими людьми. Упродовж віків українці створили ідеал дівочої, жіночої вроди у безсмертних піснях, казках, легендах, переказах, в художній літературі.  Влучне, мудре слово народних прислів´їв , приказок, відшліфоване часом, вражає нас точністю, образністю мовлення. Основоположними характеристиками ідеалу дівчини, жінки було й залишається гармонійне поєднання фізичної краси з багатим внутрішнім світом . Проте в представлених художніх творах акценти зроблено на відображення не так зовнішньої, як внутрішньої краси. Потім перейшли до обговорення образів жінок, матерів.
 Першим твором в якому описується тяжка доля жінки-матері було запропоновано бібліотекарем уривок з поеми «Катерина». В ній Т. Шевченко змальовує тяжку долю молодої матері, яка у розпачі, не знаходячи підтримки від своїх батьків, йде шукати на чужину свого коханого і в тяжкій душевній травмі  кориться своїй долі, залишає сина напризволяще, і топиться.

                                         Катерино, серце моє ! 

                                         Лишенько з тобою! 

                                         Де ти в світі подінешся 

                                         З малим сиротою ? 

                                         Хто спитає, привітає 

У вірші Д. Павличка «Бабуся з квітами», який запропонувала прочитати Вікторія, ми знайшли порівняння старої, зморщеної бабусі-матері з Україною.У гамірному місті  бабуся про­дає букетик лілій, які завжди були символом чистоти. Сумний образ одино­кої старої жінки, майже жебрачки викликає гост­рі відчуття болю за долю українських матерів та до самої України. Ці трагічні долі дуже хвилювали слухачів і учасників нашого заходу.  Самою природою в матері закладено прагнення брати на себе турботи своїх дітей, захищати їх від життєвих негараздів. Втім, це має і зворотний бік. Згадаймо хоча б Обломова, який завдяки надмірній турботі своєї матері став безвольним, безініціативним, ледачим.  Кожна мати бажає щастя і добра своїй дитині, і, здається, немає нічого страшнішого на світі, коли матері переживають своїх дітей. А скільки молодих життів забрали і продовжують забирати війни! І немає таких слів, якими можна було б пояснити матері, чому загинула саме її дитина. Багатьом підліткам сподобалось оповідання В. Распутіна «Жіноча розмова», яке вони прочитали заздалегідь, а потім переказали його під час заходу: П'ятнадцятирічна онука намагається довести бабусі, що сім'я і діти сильно обтяжують жінку, заважають її кар'єрі, заважають їй цікаво жити. З цим не може погодитися бабуся, яка у важкі воєнні роки ростила дітей. Всі учасники обговорень прийшли до висновку, що ця розповідь цікава і повчальна , і звучить сьогодні дуже актуально.
    А розрядили цей важкий настрій пісні Андрія Малишка, які прослухали у запису. Поезія Андрія  Малишка  пройнята  материнським теплом  і синівською вдячністю. Кожен рядок його пісенних віршів випромінює любов і доброту. У«Пісні  про  рушник» поет закохано пише про  українську землю і про маму:

                 Рідна мати моя, ти ночей не доспала 

                 І водила мене у поля край села, 

                 І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала, 

                 I рушник вишиваний на щастя дала. 

Коли   слухали  пісню,  створену  на  ці  слова,  аж сльози наверталися на очі від ніжності і зворушення. У материнських очах - тривога і смуток, сподівання на щасливу долю дитини. Всю повноту образу матері відкрили поезією Василя Симоненка «Лебеді материнства», відкривши потаємні двері у чаріву казку з «материнською доброю ласкою за плечима», де на сторожі щасливого дитинства стоїть мамина турбота і ніжність. Юні поети декламували і свої вірші про маму. А вірш вчительки-ветерана школи №19 Макаренко Л.К. запропонували розмістити на сторінці блогу:

Мама- наймиліша, мама- найрідніша
Мама – найпрекрасніша від усіх.
Мама нас милує, мама нас  ласкає
І оберігає від хвороб і бід.
Вчить мене матуся поважати друзів,
Шанувати старших, не робити зла.
До грудей матусі ніжно пригорнуся,
Щоб на її личку посмішка цвіла.
Я тебе кохаю, рідна моя ненька,
Вмию твоє личко , обгорну теплом,
Збережу твій спокій , моя дорогенька.
З вдячністю схиляюсь над твоїм чолом.
Завершувальним етапом клубного заняття був майстер-клас, на якому демонстрували виготовлені власноруч подарунки мамам і бабусям.


У клубі «Джерельце» вирішували екологічні проблеми 

У читацькому клубі «Джерельце» вирішували екологічні проблеми людства:Чи зможемо ми жити без дерев, птахів, річок,озер,лісів і сонця?Чи вистачить людству питної води?Як чиста вода впливає на клітини шкіри? Діти були задоволені переглядом документального фільму «Велика таємниця води». 




А потім прийшли до  висновку, що вода в поєднанні з правильним харчуванням творять чудеса, перетворюючи жінку в красуню, а чоловіка в красеня.Протягом заходу декламували чудові поетичні

зразки на дану тему.                                                                                        На земле исчезают цветы,

                                         С каждым годом заметнее это.
Меньше радости и красоты
Оставляет нам каждое лето.
Откровенье цветов луговых
Нам понятно было едва ли,
Беззаботно топтали мы их
И безумно, безжалостно рвали.
В нас молчало безумное «стой».
Нам казалось все мало, все мало.
А потом в толчее городской
Мы охапки тащили устало.
И не видели, как из-под ног
Молчаливо, дыша еле-еле,
Обреченно глядел василек,
Безнадежно гвоздики глядели.




«Улюблені  казкові герої зустрічають Діда  Мороза       та  Снігуроньку»









Члени читацького клубу  «Джерельце» підготували для жителів мікрорайону  святкову програму «Улюблені  казкові герої зустрічають Діда  Мороза та  Снігуроньку». Активісти  клубу  допомогли у виготовленні костюмів  для театралізованої  вистави. Готувались ретельно , тому і отримували гучні глядацькі оплески. Діти  підготували новорічну виставу про те, як казкові персонажі рятували викрадену Снігуроньку. 
Тут був і Пєчкін, і Кіт в чоботях , і Червона шапочка, і Новорічна ніч, Попелюшка, Фея, Принцеса, казкові лісові звірі, Зима із свитою сніжинок, Сніговичок- всього 18 юних акторів.
Вони співали пісні, водили хороводи з Дідом Морозом і Снігуронькою, грали з маленькими глядачами в рухливі ігри, танцювали, загадували загадки.На цьому тижні святкова програма буде проведена в школі для наймолодших школярів. 

















У Нікополі новорічний настрій.

У віддаленому мікрорайоні третьої дільниці міста є культурний центр, який надає своє приміщення для масових заходів читацького клубу.У клубі «Джерельце» вже готують новорічний  сценарій  «Літературні герої зустрічають Діда Мороза і Снігуроньку». Всім відомо, що  підготовка до Нового року створює гарний настрій.




Репетиції, костюми, декорації, а ще хвилювання акторів: «Чи буде стояти ялинка у к/ц «Оберіг» посеред зали? Щоб танцювати навколо ялинки. Бо в минулому році вона стояла у куточку. Чи буде тепло у залі?» 

 Зимові канікули- це весело і цікаво, навіть, якщо зима із снігом запізнюється.  Отже, запрошуємо на свято 5 січня о 13-00 годині!
Ми,бібліотекарі, прагнемо, щоб бібліотека була доступною і цікавою для дітей завжди. Позитивний результат нашої роботи ми бачимо у тому, що з кожним роком все більше дітей приходить до бібліотеки і стають активними читачами та членами читацького клубу «Джерельце». Робота клубу  набуває нового забарвлення: інноваційного характеру. У «Джерельці» самі учасники  склали сценарій до  свята, а в ньому найкращі вірші про ялинку , про зиму, про Новий рік. Діти самі відбирали музичний супровід героям спектаклю(мінусівки до кожної ролі), самі готували костюми та декорації.

Клуб розвивається у літературно-мистецькому напрямку. 
Важливим у становленні  нашого клубу є вироблення цікавої програми, або плану роботи на наступний рік. Ми  створюємо умови для проявлення  ініціативи у учасників  клубу, викликаємо у них бажання самостійно намітити план роботи .


В клубі «Джерельце» 3 грудня  проведено мистецьку годину: «Народна іграшка».

«Я пам'ятаю свою дитячу іграшку, ту єдину, дивлячись на яку поринаю у світ свого дитинства. Дивлячись на яку, розумію:Іграшка – це пам’ять -розповідає бібліотекар Корзун -
Народна іграшка подібно до рідної мови, казки, пісні несе в собі художню культуру народної творчості
. Колись у колиску для доньки клали ляльку, виготовлену з тканини. З давніх-давен діти робили собі іграшки самі , так народ виховував майбутніх майстрів. А зараз дітей засипають масою дорогих іграшок: електронних,  яскравих, ефектних. Але чому вони так швидко набридають і рідко стають улюбленими ?А звичайна народна іграшка привертає увагу кожної дитини.

Можливо тому, що народна іграшка містить у собі момент істини, своєю мовою вона виголошує правду про народ, про його земну сутність та історичне призначення. Отже, дитина через народну іграшку пізнає історію життя народу.»



Познайомтесь- це селище Опішня (Полтавська обл.)- продовжує бібліотекар Русаненко -Воно відоме своїми керамічними іграшками, які відображали реальну природу, народний побут, героїв казок, пісень, творів фантастики . В Україні іграшки виробляли не тільки з твердих матеріалів, а також із лози, соломи, рогози, довгої трави. Для виготовлення саморобних іграшок використовували тканину, папір, картон. Світлий, сонячний орнамент оздоблює ці іграшки , це створює радісний настрій.
Після того , як переглянули презентацію учениці 10 класу «Українська народна іграшка», діти з великим задоволенням виготовляли коників, півників та свищики.





 "Передаймо нащадкам наш скарб - рідну мову"
 Спілкування у клубі «Джерельце»

9 листопада традиційно проводимо у клубі «Джерельце» святкове засідання , присвячене Дню української писемності та мови.  «Спробуйте уявити один день свого життя без мови»- починає захід цією проблемою бібліотекар і продовжує розповідь:
«З часу винайдення писемності фактично почався період документальної історії людства, тому стало можливим не тільки передавати мовну інформацію на відстані, але й закріпити її в часі.

Перші спроби письма відносяться приблизно до 35-50 віків до нашої ери
 Корені українського слова проросли з найдавніших діалектів праслов’янських племен, рясними пагонами розвинулися в часи Давньоруської держави. Древнє слово квітами-перлами розцвітало у найдавніших пам’ятках культури Київської Русі, у полемічних творах, у красному письменстві різних часів.






   Рідна мова – це мова, що першою засвоюється дитиною і залишається зрозумілою на все життя. Рідною прийнято вважати мову нації, мову предків, яка пов’язує людину з її народом, з попередніми поколіннями, їхніми духовними надбаннями.»






 На заході використовували вислови про мову, плакати, малюнки, присвячені рідній мові, декламували вірші про мову, презентували виставку книг  «Рідна мова, в тобі від бога кожне слово»




Завдяки цим засобам показали багатство рідної мови, доводили, що рідна мова — це духовна святиня, найбільший і найдорожчий наш скарб,  зосереджували  увагу дітей  на багатющі можливості української  мови. Завершили зустріч вікториною для знавців  мови


 Книжковий клуб «Джерельце»

Книжковий клуб - це привід зустрічатися частіше друзям і читати більше. Цікавіше жити, коли є з ким обговорити прочитане.

Спочатку ми запросили учасників клубу. Загітувати дітей вступити в клуб непросто. Пропонуємо проводити обговорення книг в формі бранча - під смачні частування та чай. У такій «книжковій кав'ярні» ніколи і нікому не буде нудно. Потім ми продумуємо організаційні моменти. Домовляємося про термін, за який потрібно прочитати книгу. (Два тижні, наприклад, вистачить). Домовляємося про зустрічі в один і той же день, в один і той же час. Наприклад, по суботах о 14-30. Місце, де нам буде комфортно і ніхто не буде заважати є в читальному залі нашої філії. Найбільша проблема книжкового клубу - щоб учасники встигали прочитати книгу в визначений термін. Якщо хтось не встиг прочитати книгу за встановлений період, до нього застосовуються забавні і смішні санкції. (Наприклад, змінити прізвище в соціальних мережах на прізвище одного з героїв книги.) «Ти не прочитав книгу? Все, тепер ти- Незнайко на тиждень в соцмережі. Щоб читати швидше, радимо, зробіть так, щоб книга завжди була під рукою. Допомагає складання плану. Наприклад, в книзі 60 сторінок, і прочитати її потрібно за 6 днів. Виходить, що в день потрібно читати по 10 сторінок. Можна розбити їх по частинах. Вранці читати 5 сторінок, перед сном - 5. Вже не так страшно, як здається». Потім ми обговорюємо книги. Ми читаємо улюблені сторінки вголос, в ролях і навіть інсценуємо їх. Ми робимо зустрічі тематичними. Вони зачіпають широке коло виховних та пізнавальних завдань: екологічних, краєзнавчих, мистецьких, морально-правових, оздоровчих...Цікаві майстер-класи, літературні ігри, вікторини. Але найголовніше- це обговорення прочитаного.  
Уявіть, друзі книги прийшли в «книжкове кафе» . З чого починати ? 
З чаювання, ігри або з обговорення? Як побудувати обговорення книги, щоб було не просто цікаво, а захоплююче цікаво? Щоб сподобалося не чаювання, а обговорення, дискусія, бажання висловити свою думку про прочитане? Обговорення ми робимо у вільній формі. По колу вислов-люємося, кому що сподобалося, а що ні. Ділимося улюбленими уривками і пропозиціями. Ми не прагнемо стати професійними критиками, а просто отримуємо задоволення від читання. Разом складаємо відгук про книгу і публікуємо його на сторінці в соцмережі. Відгук ставить крапку в обговоренні, він стане в нагоді іншим книголюбам, коли вони будуть вибирати, що читати. Після першої зустрічі ми зрозуміли, що потрібно продовжувати далі. Вибрали книги для наступного засідання клубу, за умови, що ніхто їх раніше не читав. Книжковий клуб-це корисно.
У нашому клубі завжди цікаво! Усіх небайдужих до читання запрошуємо до клубу "Джерельце"

До міжнародного Дня книги

Бібліотечний актив у квітні місяці приготував виставу «Парад літературних героїв», приурочивши цей захід до Міжнародного Дня книги. У заході приймали участь 25 юних обдарувань. Вони, використовуючи можливості нашої бібліотеки, спочатку були сценаристами. Кожен , прочитавши улюблену книгу, вибрав свого героя, написав свою роль. Потім склали загальний сценарій . Настав час репетицій, де юні актори не просто грали свої ролі, а розучували рухи, малювали елементи реквізиту і готували костюми. 


 Виходять діти на сцену з задоволенням. Від книги до сцени- щасливий шлях майбутніх митців.

За лаштунками -хвилювання юних акторів. 
Хтось хвилюється більше, хтось менше, хтось вже грав в подібних
постановках, а дехто - на сцені вперше .


Віртуальна подорож до музею

Чудовий сайт Музеї Онлайн(inkognita.day.kiev.ua exposition) відвідали учасники на засіданні клубу «Джерельце»,яке відбулось 27лютого в читальному залі філії№7. Ніхто не чекав, що віртуальна подорож може бути такою цікавою.
          

             Після заходу учасники познайомились з викладкою книг Дмитра Яворницького. Отже,читаємо Яворницького!


   Підсумок  роботи читацького клубу «Джерельце»
 Спочатку клуб був організований як природознавчий з назвою «Джерельце», але пізніше, після  року роботи розширив напрямки діяльності та став пізнавальним різноплановим гуртком допитливих. Змінювались плани та програма, покоління учасників, а читацький клуб з року в рік удосконалював свою програму ,  розширювався  актив, створено папку-дос’є з цікавих надбань. Клуб зараз є улюбленцем дітлахів у мікрорайоні.                                                                                                 
Він є розвиваючим і творчим, науково-пізнавальним об’єднанням юних читачів, що цікавляться культурою, народними звичаями,  обрядами та традиціями України, рідної Нікопольщини, читають книжки з історії обрядів, інсценують їх  та представляють своїм одноліткам і цим зацікавлюють та спонукають до читання  літератури народознавчої тематики, до розширення знань про минуле рідного краю, залучають  до бібліотеки нових користувачів.   Учасники клубу цікавляться природою рідного краю, та різними професіями, пов’язаними з літературою , з книгою.

Клуб «Джерельце» об’єднав  любителів книги з 4 -8  класів шкіл №22, №19 , любителів обговорювати прочитане, посперечатись, висловити свою думку  щодо того чи іншого твору чи письменника в колі друзів за чашкою чаю чи кави. На своїх засіданнях активісти бібліотеки готують масові заходи – презентації, літературні портрети, літературні години, мозаїки, калейдоскопи по просуванню української та світової  художньої літератури серед друзів та жителів місцевої громади. 

 Заняття проводяться майже кожної суботи популяризуємо серед юних багатство жанрів літератури,  вивчаємо життєві та творчі шляхи дитячих письменників, готуємо сценки з уривків дитячих художніх  творів, активно працює «Книжкова лікарня» по ремонту книжок.
«Джерельце» - це дитячий творчий колектив, спрямований на добрі,  корисні справи,  для  просування книги та читання серед жителів громади, проведення різноманітних масових заходів,  змістовного дозвілля. Давня дружба об’єднує учасників клубу в  бібліотеці – філії з працівниками  школи  та культурного центру «Оберіг».

На заняттях члени клубу-  юні природознавці - залюбки вивчають природу  рідного краю. У нас добрий контакт з вчителями природознавства, що  дозволяє краще пізнати навколишній світ, привчаємо дітей берегти природні багатства навколишнього середовища.  
Флора та фауна нашого краю представлена на заняттях досить цікаво, є рідкісні рослини та птахи, що занесені до Червоної Книги і є гордістю нашого краю. У листопаді провели екологічне засідання клубу під девізом ;  «Любіть тваринку і травинку, і сонце    завтрашнього дня».   
Керівники клубу, бібліотекарі, згуртували юних користувачів, зацікавили виготовляти іграшки з різного природного матеріалу – з дерева, картону, з задоволенням виготовляють різноманітні вироби   з кольорового паперу на склі, на тканині, картини з пластиліну та ін.. Ми постійно влаштовуємо  виставки поробок . 
      Кожної суботи збираються юні книголюби обговорити прочитане, поспілкуватись, порадитись, влаштувати  читки  улюблених віршів ,  поставити сценки – уривки з  драматичних творів. Тут вони виступають, як справжні актори – митці, режисери та сценаристи. Тоді клуб перетворюється в театральну студію, де декламують, співають, танцюють, готуються до вистави. В грудні цього року готуємо новорічну казку
.


                                         В яких тільки героїв казок не перевтілювались  гуртківці! Кожного разу з новим завзяттям, вогником, фантазією через чарівний світ життя казкових героїв ,які навчили любити Батьківщину, оберігати  природу, вивчати навколишнє середовище, мандрувати  морями та океанами, у всесвіті, в часі та просторі,  незвіданими доріжками літературних героїв, боротися зі злом, просувати добро…
Дуже полюбляють у клубі розважатись:  читати смішинки, малювати карикатури, грати в настольні ігри, змагатись. В будь-яку погоду поспішають  юні на заняття  клубу.     
Збігаються юні любителі читання в бібліотеку №7  не тільки обміняти книжки,  поділитись враженнями про прочитане,  взяти участь в роботі  «Книжкової  лікарні», відвідати   заходи,  помандрувати з  літературними героями,  улюбленими казковими персонажами  в загадковій країні казок, перенестись з ними в часі  -  в минуле та майбутнє,  та  в просторі – в інші країни, континенти та галактики… І це все можливе завдяки фантазії та видумці  активного бібліотекаря  . Адже дуже цікаві книжечки  є в цій книгозбірні ! Девіз клубу діти придумали  самі:   «Книги  дружать  з  дітворою,  полюби  їх  у  житті  і   улюблені  герої будуть  друзями  в  путі !». Дзвенить літературно-художнім словом  в   бібліотеці – філії№7 многоголосся  юних  користувачів ,  закоханих в літературу та театр, шанувальників та любителів української та світової прози та поезії. З кожним роком  вдосконалюється робота,  зростає кількість бажаючих займатись в нашому клубі.
 Про роботу клубу переглядайте  дописи на бібліотечному блозі бібліотеки .

Комментариев нет:

Отправить комментарий